Měsíčník Forbes přinesl seznam 10ti jednoduchých kroků, kterými pomůžete chránit své soukromí. Tady jsou:
1) Chraňte heslem svá zařízení
Nechránit svá zařízení heslem se dopouštíte toho samého, jako byste opustili svůj dům nebo auto a nechali klíčky ve dveřích. Pokud budete mít štěstí, nikdo se k vám do soukromí nepodívá. Ale spolehněte se na to…
2) Hlídejte si vyhledávání svého jména pomocí Google Alerts
Jedná se o jednoduchou možnost, jak nejlépe sledovat, co se o Vás píše na internetu. Pokud máte účet u Googlu, stačí kliknout na
http://www.google.com/alerts a tuto službu aktivovat.
3) Odhlašujte se od všech internetových služeb ihned, jakmile s nimi přestanete pracovat.
Ať už máte účez u googlu, seznamu, facebooku, twitteru nebo jiné sociální sítě, odhlašte se od ní, jakmile s ní přestanete pracovat. Tato rada má ještě větší váhu pokud využíváte počítače někoho jiného či veřejné počítače v knihovnách apod.
4) Nesdělujte své emailové adresy, telefonní čísla nebo PSČ
Pokud Vás někdo v supermarketu osloví s tím, že dělá průzkum a chtěl by Vás požádat o PSČ, jednoduše ho nesdělte. Je to Vaše soukromá informace a nikdo jiný ji bezdůvodně nemusí znát.
5) Šifrujte svá data, usb disky a počítače
Zašifrováním svých dat zvyšujete jejich bezpečnost. V okamžiku, kdy Vám někdo ukradne notebook a Vy máte data šifrovaná heslem, které znáte jen Vy, má útočník smůlu. Mnohdy mají data v počítači mnohem vetší hodnotu než je hodnota samotného notebooku. Pro WIndows existuje skvělý program TrueCrypt, který je zdarma a umožňuje šifrování na úrovni adresáře. Majitelé Maců mohou využít FileVault, který je součástí Mac OS X.
6) Zapněte si 2 stupňovou autentizaci
Někdo z Vás tuto možnost zná z internetového bankovnictví (např. vlastníci ČSOB účtu). Pokud to služba, kterou používáte umožňuje, určitě si tuto možnost aktivujte. Zvyšujete tak ochranu svých dat a informací např. u Googlu (který tuto možnost také nabízí)
7) Neplaťte platební kartou za malé položky
Mějte u sebe vždy hotovost a drobné nákupy plaťte hotovostí. Zbytečně budete po sobě někde nechávat stopy, když budete 30,- platit kartou.
8) Nastavte si úroveň zabezpečení Facebooku na „Pouze přátelé“
Ujistěte se, že máte nastavení bezpečnosti Vašeho Facebook účtu změněno z „výchozího“ na „pouze přátelé“. Není jediný důvod, aby Vám sledovali zeď a osobní informace cizí lidé.
9) Pravidelně odstraňujte historii svého webového prohlížeče a mažte Cookies
Nejjednodušší je nastavit ve webovém prohlížeči možnost „Neukládat historii“. Pravidelným mazáním cookies docílíte toho, že Váš pohyb na internetových stránkách bude hůře sledovatelný.
10) Využítejte maskování své IP adresy
Pro maskování Vašeho pohybu po internetových stránkách můžete využít např. nástroj Tor.